Wpływ telewizji na społeczeństwo

Ogłupione społeczeństwo

Telewizja jako jeden z masowych przekazów ma ogromny wpływ na społeczeństwo, wręcz je kształtuje. Nie każdy przeciętny człowiek zdaje sobie sprawę jaki wpływ mają media na jego życie. Potrafią przejmować kontrolę nad zachowaniem społeczeństwa, kształtować postawy i wartości.
Po obejrzeniu dziennego programu jednej ze znanych stacji telewizyjnych nasuwa się jedna myśl. Co stało się z telewizją? Czy nie wnosi ona już żadnych wartości? Większość czasu poświęcona została bardzo płytkim kulturalnie programom. Plotkarskie, pokazujące społeczeństwu przeróżne intrygi. Programy te pokazywane są w godzinach porannych i popołudniowych. Bez żadnych skrupułów poruszane są w nich tematy alkoholu, seksu, zdrady itp.

Pato TV

Społeczeństwo jest wręcz zasypywane złymi wzorcami zachowań. Przekleństwa i wyzwiska w tych programach to normalny przekaz. Czy stacje telewizyjne liczą tylko na oglądalność i zyski z nią związane?
Telewizja kształtuje to jak postrzegamy świat. Prezentuje otaczającą nas rzeczywistość. Po obejrzeniu wymienionych programów odbiorcy zastanawiają się czy świat naprawdę jest tak brutalny i zakłamany?
Niestety telewizja by zagwarantować sobie oglądalność pokazuje treści które zazwyczaj są złe. Większość wiadomości przekazywanych odbiorcy jest zła. Stacje telewizyjne puszczają to co ludzie chcą oglądać.
Największy wpływ telewizja ma na młodzież. Osoby młode są podatne głównie dlatego że nie mają wykształconych własnych poglądów oraz stałych wartości. Telewizja wpływa także na kontakty rodzinne. Zmniejsza ilość rozmów w rodzinie oraz czas spędzony wspólnie z bliskimi.

Zły wpływ na dzieci

Największy wpływ telewizja ma na dzieci. Bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy jakimi treściami zasypywane są ich dzieci. Niedostosowane treści do wieku dziecka mogą powodować zaburzenia poczucia bezpieczeństwa oraz brak optymizmu. Uczy zachowań agresywnych, pokazuje dziecku zły świat. Psychika dziecka nie jest jeszcze w stanie rozróżnić co jest fikcją stworzoną tylko dla lepszej oglądalności. Dziecko oglądając wiadomości otrzymuje przekaz o złym świecie i ludziach. Postrzega świat jako zły, może powodować to lęk przed otaczającą rzeczywistością.
Należy pamiętać że zarówno u dzieci jak i u dorosłych oglądanie niewłaściwych treści, brutalnych i przerażających ma wpływ na psychikę i zachowania.