Debiut Rogera Moore’a jako agenta 007 – Czy udany?

W roku 1973 w rolę Jamesa Bonda po raz pierwszy wciela się Roger Moore. Ten najprzystojniejszy agent 007 – zdaniem wielu Pań – rozpoczyna poniekąd nowy etap serii o Bondzie. W „Żyj i pozwól umrzeć” wkraczamy w świat przestępczy czarnoskórych. Brytyjski wywiad musi dojść do tego, kto zabił ich trzech agentów, w trzech różnych miejscach.

James Bond w akcji

Ta produkcja jest specyficzna. Nie każdemu może przypaść do gustu klimat Nowego Orleanu czy Karaibów, a także wątki mafii czarnoskórych. Niewątpliwie jednak, jest to pewna odmiana po tym, jak Bond właściwie w każdej części uganiał się za Blofeldem. Tutaj grupą przestępczą dowodzi niejaki Mr Big, czyli Kananga i nie ma on powiązać ze Spectre – a przynajmniej nikt oficjalnie nigdzie tego nie potwierdza.

Pikanterii, ale też nieco zmiękczenia fabuły dodaje Solitaire, a więc wróżka i muza Kanangi, którą, rzecz jasna, uwodzi Bond. W jej rolę wcieliła się przepiękna Jane Seymour. Wydaje się, że to jedna z piękniejszych i bardziej urokliwych kobiet Bonda ze wszystkich części, przynajmniej tych starszych. No dobrze, Diana Rigg u boku Lazenby’ego też mogłaby konkurować o miano tej „naj”. Subtelna Solitaire, skromna i nieco niewinna zarazem. Przy męskim i nieco brutalnym Bondzie, to dość ciekawe połączenie.

Nawiązanie do części wcześniejszej

Pojawiają się też wyraźne nawiązania i próby upodobnienia filmu do pierwszej części w ogóle – a więc „Dr No”. Sam fakt wyspy, na której Kananga skrywa tajemnice, i której wszyscy wokół się boją. Kobieta, z którą agent 007 kocha się na wyspie w dziczy, ale także przecież Quarrel Junior, który – jak można się domyśleć – jest synem Quarella z pierwszej części, gdzie też pomagał Bondowi na wodzie w łódce.

By wyzbyć się wszelkich rasistowskich insynuacji, Bondowi czarnoskórzy nie tylko szkodzą i są jego wrogami. Pojawiają się też postacie, które mu pomagają. Producenci starali się wyważyć te aspekty. Czy „Żyj i pozwól umrzeć” to udany debiut Rogera Moore’a? Film nie jest idealny do oglądania, ale fabuła może wciągnąć. Zawsze mogło być gorzej.

Więcej o filmowych i serialowych gwiazdach przeczytasz na www.sensacja.pl.